ATEREKTOMİ

 

DAMAR TIRAŞLAMASI

 

Bacak damar tıkanıklıklarında özellikle ayaklarında yara çıkan hastalarda kurtarıcı olarak düşünülen bir konudan kısaca bahsetmek isterim.

 

⬌ Atherektomi; damarda darlık ya da tıkanıklık yapan plağın (damardaki kireç) mekanik olarak damar duvarından kazınarak çıkartılmasıdır. Tıkalı olan borunun temizlenmesi gibi düşünebilirsiniz. 

⬌ İşlem anjiyo gibi damar içine yerleştirilen özel bir kateter ile yapılır. Her hastaya yapılamaz.

 

⬌ Tıkanıklığın yeri; darlığın derecesi ve pıhtı var mı? İYİCE İNCELENMELİDİR.

⬌ Bypass, balon veya stent uygulanmadığından son seçenek olarak kullanılır.

Katater içindeki cihaz tünel açan bir makine gibi döner bir başlığı ile damarı tıraşlar. Atıklar ya geri alınır ya da eritilerek dolaşıma verilir.

⬌ Metro tünel kazısı yapan aletin daha gelişmişi düşünürseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

⬌ İşleme ek olarak anjioplasti ya da stentleme uygulanır. Sadece balon ve/veya stent sonuçları atherektomi ile karşılaştırıldığında benzer sonuçlar bulunmasına karşın. Günümüzde bacak damar tıkanıklıkları için balo ve stent  daha sık uygulanmaktadır. 

⬌ Damarda kanama, delinme, diseksiyon (yırtılma), pıhtılaşma, spazm ve bacakta dolaşım bozukluğu hatta kalp krizi gibi komplikasyonlar olabilir.

Sanıldığı kadar masum ve kolay bir işlem değildir.

⬌ Yeniden tıkanma ve yan dallarda akımın kaybı, kireç atma olasılığı uzun vadede açılan damarın tıkanması  gibi sıkıntılar olabilir.

⬌ Erken dönemde %95 gibi damarda açıklık sağlamak ile birlikte kısa zamanda %39 gibi yüksek oranda yeniden tıkanma durumu ortaya çıkar. Uzun vadede ise elimizde geçerli veri bulunmamaktadır. Ama % 39 gibi bir rakama bakara bunlarında iyi olmayabileceğini de düşünebiliriz. 

⬌ Sınırlı sayıda hastada ve son çare olarak uygulanabilir.

 

Anahtar

tıkalı damarın temizlenmesi, 

Aterektomi, damar tıkanıklığı,bacak damar tıkanıklığı tedavisi video,damar tıkanıklığı tedavisi,bacak damar tıkanıklığı belirtileri,doktor,sağlık,bacaklarda damar tıkanıklığı tedavisi,bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri,periferik arter hastalığı,serdar akgün,balon,anjiyo,sağlık videolar, prof, dr serdar akgün, 

damar tıraşlaması, anjiyo ile damar açılması, kireç temizlenmesi, damarda kireç temizlenmesi,  Aterektomi, damar tıkanıklığı,bacak damar tıkanıklığı tedavisi video,damar tıkanıklığı tedavisi,bacak damar tıkanıklığı belirtileri,doktor,sağlık,bacaklarda damar tıkanıklığı tedavisi,bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri,periferik arter hastalığı,serdar akgün,balon,anjiyo,sağlık videolar, prof, dr serdar akgün

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz