Varis Hakkında

VARİS HAKKINDA

⦁    Toplardamar (Venöz) hastalıklar ve özellikle venöz yaralardan (ülser) en eski metinlerde bahsedildiği bilinmektedir. Eski Ahit Romalı askerlerin kompresyon çorapları kullandıkları anlatılmaktadır. Eberus Papirüsü ve MÖ 5. YY ’da Hipokrat bu konudan bahsetmiştir. Galen ülserlerin kara safraya bağlı olduğunu söylerken, Hipokrat ise venöz ülseri olanların uzun süre ayakta durmamalarını önermiştir.
⦁    Eski yunan mermer oymalarında ilk variköz damarların resimleri görülmektedir. Sonraki Arapça tıbbi metinlerde ise basit varis (mikroflebektomi) operasyonlarından bahsedilmektedir.
 

VARİS NEDİR ?

⦁    Oksijenden fakir kirli kanın kalbe ulaşmasını sağlayan toplardamarlarda genişleme ( dilatasyon ), uzama ( elengasyon ) ve kırılmasıdır ( tortuosite ).
⦁    Bu değişiklikler ile kanın yukarı çıkmasını sağlayan kapakçıkların bozulması sonucunda kanın geriye doğru kaçması ile gelişen bir hastalıktır.  Ayaktayken normalde toplardamar içinde 15 mm cıva düzeyindeki basınç ayakta 50-90 mm cıvaya kadar çıkabilir yürüyüş ile biraz düşer ve otururken 30 mm cıva düzeyinde seyreder. Egzersiz ile bu basınç % 80-90 azalır. Kanın kalbe dönüşünde yerçekimine karşı çalışan en kuvvetli güç ‘’ kas pompa fonksiyonu ’dur. Aşağıdaki şekilde bu kas pompa fonksiyonu gevşemiş ve kasılan kaslar ile birlikte gösterilmektedir.
 
⦁    Bunların içinde uyluk ve ayak kasları ile birlikte en önemlisi baldır kaslarıdır. Kasların kuvvetli kasılması ile toplardamarlardaki kapakçıklar ileri doğru açılarak venöz kan yukarı gönderilir. Kaslar gevşerken kapakçıklar kapanarak geri kaçışı (reflü) önlerler. Gevşeme safhasında yüzeyel sistemden gelen kan derin sisteme doldurulur. Böylece yüzeyel sistemde artan basınç da düşürülmüş olur. Kapakçıkların bozulması ile kanın geri kaçışı ile birlikte basınç artışı ortaya çıkar.
    
⦁    Ultrasonda reflü görüntüsü: kırmızı renkte görülmektedir.
    
⦁    Yukarıdaki resimde normal ve bozulmuş kapakçık fonksiyonları açıklanmıştır. Yaygın olarak bacaklarda görülür. Temel bozukluk esas alındığında hemoroid ve varikosel hastalıkları da bir çeşit varis olarak kabul edilir.

⦁    Bu basınç artışı tüm toplardamar sistemi boyunca ilerleyerek sağlam bölgeleri de giderek bozmaya başlar. Bacaklardaki yüzeyel toplardamar sistemi sıkça etkilenir. Yüzeyel sistemin yanında kaslar arasında yer alan derin sistem ve yüzeyel sistem ile bağlantılarını sağlayan ara toplardamarlarında bozulması ile olay kalıcı ve sıkıntılı bir hale gelebilir.
 
⦁    Varisler basıncın en yüksek olduğu bölge ayak bileğinde ciltte renk değişiklikleri ve yaralara kadar uzanan bir dizi komplikasyona yol açabilecek hale gelebilirler. Ana sistemde oluşan basınç artışı daha uç yerleşimli özellikle ciltteki kılcal damar ağını etkileyerek genişlemeye ve damarların gözle görünür hale gelmesine neden olur. Kişilerde ana sistemlerin kontrolünün ultrason ile yapılmasının sebebi budur. Ana sistemler sağlam olsa da gözle görünür küçük toplardamarlarda ve kılcal damarlarda genişleme de olabilir.

⦁    Hastalar yakınmaları, fizik muayene bulguları ve ultrason sonuçları ile birlikte  komplikasyonları olup olmadığına bağlı olarak değerlendirilir.

⦁    Her Varis olan hastanın ameliyat olması gerekmez. Özellikle yüzeyel toplardamar sisteminin bozulduğu durumlarda derin sistemi korunmak ve ileri dönemde oluşabilecek sorunları önlemek için bozulmuş toplardamar lokalize ya da tümüyle çıkartılması gerekebilir. Bu hem kozmetik hem de sağlık nedenlerinden dolayı gerekli olabilir.

⦁    Standart cerrahi yöntem ile veya son yıllarda geliştirilen endovenöz lazer ve radyo frekans ses dalgaları ile yapılan girişimler gibi yeni yöntemler ile tedavi edilebilir.

⦁    Yeni yöntemler standart standart cerrahi yönteme göre hem daha kullanışlı, hem daha iyi sonuçlar, hem de kozmetik avantajlarından dolayı seçilebilir.

⦁    Ultrason tetkikleri eğer ana toplardamar sisteminde önemli derecede refüj gösteriyorsa klasik standart cerrahi, endovenöz lazer ya da radyo frekans uygulaması önerilir. Standart cerrahi yönteme geliştirilen endovenöz lazer veya radyo frekans yöntemleri hem daha kullanışlı hem de kozmetik avantajlarından ve daha iyi sonuçlardan dolayı seçilebilir.

⦁    Ultrason altında büyük çaplı varislere de skleroterapi uygulanmaya başlamıştır.

⦁    Temeldeki ana toplardamar sisteminde bozukluk olmayan ve yakınmalar ile birlikte kozmetik sorun yaşayan olgularda oluşan varis tipine (çap) göre, lazer ya da skleroterapi ( iğne tedavisi) önerilebilir.

⦁    2mm’den daha büyük çapta olan ara grup varislerde ‘’mikroflebektomi’’ cerrahi tekniği uygulanabilir.

⦁    Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte ‘’küçük varislerin ‘’ ve ‘’ kılcal varislerin ‘’ estetik tedavisinde  Vein Gogh Ohmic Thermolysis lazer sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem kısa sürede ve acısız başarılı sonuçlar vermektedir.  Van Gogh isminden köken alan Vein Gogh sanat ve teknolojinin birleşimi olarak adlandırılmaktadır. 

⦁    Gerekli durumlarda değişik tedavi yöntemleri beraber kullanılabilir. Kişiye özel bir tedavi planlaması yapılmalıdır.