DAMAR HASTALIKLARI

DAMAR HASTALIKLARI
 
BACAK AĞRISI: Yürürken atardamarlardaki darlıklar yüzünden kaslara yeteri kadar oksijen ve metabolik yakıtlar gidemeyeceğinden kalptekine benzer bir şekilde ağrı olur. Ağrı en sık baldır ve uylukta olur. Durunca ve dinlenince geçer. Yürüme mesafesi 500 metre altında düşünce kritik eşik aşılmış olur. 
 
İYİLEŞMEYEN YARALAR: Atardamar darlıklarına bağlı yaraların iyileşmesi gecikir. Açık yaralarda enfeksiyon riski artar. Şeker hastalığı varsa bu sorun daha da ağırlaşır. Yaranın derinleşmesine ve kemik iltihabına yol açar.
Ayrıca bacaklarda kıl dökülmesi ve ciltte incelme de gözlenebilir. 
 
BAYILMA: Şah damarı darlıklarında ya da kalpten köken alan pıhtılar yüzünden bilinç kaybı ile birlikte görülür. Görme, konuşma bozukluğu ellerde ve yüzde hareketsizlik sonuçta geçici ya da kalıcı felç ile sonuçlanır.
 
Damar hastaları Kalp hastalıkları da eşlik edebileceğinden kalp açısında da incelenmelidirler.
Ultrasonografi ile başlayan tetkikler gerekirse damar anjiyografisi ile birlikte kalp ve koroner anjiyografi yapılır. 
Damar tıkanıklıklarında hastalık uygunsa öncelikle balon ya da stent uygulması yapılabilir ya da ameliyat kararı alınır. Ameliyatlar ‘’bypass’’ tekniği ile suni damar ya da hastanın kendi damarı uygunsa kullanılarak yapılır. Hastaların çoğunluğu ertesi gün ayağa kalkar 5-7 gün içinde taburcu edilirler.