VİRUSLARDAN KORUNMAK İÇİN TÜKETMEMİZ GEREKEN GIDALAR

VİRUSLARDAN KORUNMAK İÇİN TÜKETMEMİZ GEREKEN GIDALAR

Corona virüs salgını ortalıkta dolaşırken viral enfeksiyonlardan kurtulmak için neler yapmalıyız?

Hemen aklımıza en basitinden yiyecekler gelmeli ve ben de ondan başlamak istedim.

En önemli yiyecekler;

  1. SİYAH ÇAY

Siyah çay viral enfeksiyonlara karşı mücadelede kullanılan çok sayıda zengin madde içerir. Bu maddeler içerisinde polifenoller, kateşinler, kafein ve teofilin (akciğer hastalıklarında kullanılan ilaç)  gibi maddeler içerir.  Bu maddeler sadece bakteri ve virüslara karşı değil mantarlara karşı da bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyah çayın Herpes virusuna karşı etkinliği gösterilmiştir.

Siyah çayı içebilir ya da pirinç ve yoğurt ile beraber tüketebilirsiniz.

  1. SARIMSAK

Yine ve yeniden sarımsak evet sarımsak içindeki allicin, diallil trisulfid ve ajoen maddeleri influenza, rhinovirus, herpes simplex, zatürre ve rotaviruslara karşı etkilidir.

Sarımsak konusunda atlanılan nokta devamlı tüketilmesidir. 12 haftalık süre tüketildiğinde daha az nezle olunduğu görülmüştür.

Bütün yemeklere koyabileceğiniz gibi sarımsak diş halinde hafifçe ısıtılarak kabuğundan ayrılır ve limon zeytinyağı karışımı ile kullanılır.

  1. ZENCEFİL

Soğuk algınlığı ve grip için binlerce yıldan beri kullanılmaktadır. Özellikle solunum sistemini etkileyen viruslara karşı etkilidir.

Zencefili tüketmek zordur. Bizim ağız tadımıza pek uygun değildir. Zencefili küçük parçalara ayırıp süt ile karıştırıp içebiliriz. Zeytinyağı ile hafif sote edildikten sonra salataların üzerine serpilebilir.

  1. ELMA VE ELMA SİRKESİ

Elma tek başına antiviral özellikleri için tüketilebilir. Ayrıca sirkesi de fermantasyon sonrasında daha da güçlü koruyucu özellikleri ortaya çıkar.

Size farklı bir şey önereceğim bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı siyah hardal tohumu ve bir kaşık elma sirkesi karıştırılır. Eğer tadından hoşlanmaz iseniz bir çay kaşığı zeytinyağı da ekleyerek karışımı sabah akşam bir çay kaşığı tüketebilirsiniz.  

5.TARÇIN

İltihaba karşı en güçlü savunma yaratan gıdalardan birisidir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de etkilidir.

Etken maddesi cinnamaldehid ki kokusu bu maddeden gelir; influenza virüsü ve esceherica coli bakterisinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Mantarlardan candida albicans içinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Tarçın ideal olarak elma üzerine serpilerek kullanılabileceği gibi kahve ile birlikte kullanılabilir. Ya da bal ile hafifçe sote edilerek de tüketilebilir. Yulaf ezmesi ve yoğurt ile birlikte de zevkle tüketilebilir.

6.YOĞURT

Probiyotik maddeler viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Çok sayıda çalışma yine solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Başka virüs gruplarından Koksaki virus grubuna karşı da etkilidir.

Sarımsaklı yoğurt en ideal karışımdır. Bunun yanında kırmız soğan ile de kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 


Özlü Sözler