VARİS NEDEN OLUR?

VARİS NEDEN OLUR?

Varisin temel sebebi damar duvarındaki zayıflama ve buna bağlı genişleme: dilatasyondur. Dilatasyon ile kapakçıklarda oluşan yetmezlik sistemin tümüne yayılır. Basınç artışı Venöz Hipertansiyona neden olur. Bacaktaki Yüzeyel Toplar Damar Sistemi (Vena Saphena Magna) Derin Toplar Damar Sistemine (Femoral Vene) tam kasık bölgesinde dökülür. İngilizce Great Saphein Vein (GSV) ve Femoral Vein birleşim yeri. Safen vene ve Femoral Ven birleşim yerine : SAFENOFEMORAL JUNCTION(SFJ) adı verilir.

 

 

VarisLerde tüm olayın temeli bu bölgede olur. SFJ’da bir adet terminal valve ve hemen sonrasında ise Proximal Terminal Ven Yeralır. En önemli kapaklar bunlardır. Endovenöz işlemlerde terminal kapak değil hemen altında yaklaşık 5 cm distalde bulunan kapakçık kapatılır.

 

Bu iki kapakçık bozulması durumunda kan aşağı doğru gider. Normalde kanın aşağı doğru kaçması için bu valve’ler: yani kapakçıklar şarttır. Yoksa kan yukarı çıkamaz ve kalbe geri dönemez. Bunu iki kanatlı bir kapı gibi düşünün eğer kapıyı genişletirseniz kanatlar kapandığında arada açıklık kalır. Basitçe bu varislerdeki kapak yetmezliğinin sebebidir.

 

Ama damar duvarındaki bozukluklar ile ilgili pek çok farklı teoride bulunur. Peki bacaklarımızda bir motor yok, kan nasıl yukarı çıkıyor. Kasların kasılması ile oluşan baskı ile yukarı çıkıyor sonra kapakçıklar kapanıyor. Böylece sanki ‘’ Süveyş Kanalı ‘’ gibi birleşik ama kapakçıklar ile ayrılmış bir sistem ile kan yukarı kalbe doğru çıkıyor. Aşağıda bu konuda hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz. Bir de animasyon videosu var, ona da bir gözatın teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=dfxiLn_MyI4&t=27s


Özlü Sözler