VARİS KAPAK TAMİRİ

VARİS KAPAK TAMİRİ

Varis denilince sıklıkla Yüzeyel Safen damarındaki ana kapakçıktaki yetmezlik akla gelir.

 

 

 

Bu kapakta oluşan yetmezlik aşağı doğru ilerler ve tüm damarlarda genişlemeye neden olur. v Bu uzun zamandan beri bilinmektedir.

Ayak bileğinde kasığa kadar tüm damarın çıkartılması ilk uygulanan yöntemdir. v Sonrasında ise bu yöntem de varisler tekrarladığından ve uzun dönem sonuçları kötü olduğundan alternatif arayışlarına girilmiştir. v Ana sorun bu toplar damarın kasık ve diz arasındaki bölgesinde olduğunun saptanması üzerine sadece bu bölgenin çıkartılmasının yeterli olacağı düşünülmüştür. v Açık ameliyat yerine ultrason altında önce lazer sonrasında radyofrekans ve en son yapıştırıcı kullanılmaktadır. Bu tekniğie Endovenöz Ablasyon EVA adı verilir. Böylece yetmezlik gösteren bölgen tıkanmaktadır.

 

 

Basınç artışının kaynağı ortadan kalkar. Uzun dönemdeki etkileri önlenir. v Pek varis tedavisinde neden damarı tıkıyoruz. Eve tıkıyoruz hedef damar duvarının yapışması böylece tamamen dolaşım dışına çıkması. v Bu doğru bir şey mi? Başka bir alternatif yok mu? Teorik olarak doğrudur. v Peki alternatifi var mı? v Kapakçık yetmezliği için External Valvuloplasti denen yani kapakçığın olduğu bölgenin dışardan bir madde ile desteklenmesi yöntemi bir süreliğine uygulanmıştır.

Sonraki dönemde bir çeşit kapak tamiri diyebileceğimi bı işlemi uygun hastalarda uygulamaktayız.

Ne kadar erken döenmde uygulanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır.

 

Bu hala devam eden çalışamlar konu olamak ile birlikte Endovenöz Ablasyon teknikleri ile şimdilik geride kalmıştır. Bu konudaki diğer çalışmaları da yazmaya çalışacağım.

varis, varis, varis tedavisi, varis çorabı, varis belirtileri, iç varis, ameliyatsız varis tedavisi, varis tedavisi istanbul, varis doktoru, varis serdar akgün, serdar akgün varis, Prof.Dr.Serdar Akgün, vital fulya, academic hospital, 1 dakikada varis, doktor, profesör, haber, sağlık, sağlık videoları, sağlık videoları izle, damar, köpük, estetik, istanbul, doktorlar, videoları, kalp damar cerrahisi, kalp, ameliyat, bacak, hastane, mor, mavi, kan, varis nedir, estetik varis tedavisi, köpük tedavisi, skleroterapi


Özlü Sözler