VARİS YARALARI

VARİS YARALARI

Varisler tedavi edilmedikleri takdirde uzun dönemde ayak bileğinin iç yüzünde olmak üzere değişik yerlerde yara çıkabiliyor. Ø Bu sevmediğimiz bir durum. Ø Genelde insanların son dakikaya kadar bekledikleri düşünüldüğünde akan, kokan ve doku kaybı ortaya çıkmış ‘’ yaralar ‘’ ile karşılaşıyoruz. Ø Bu yaraların temelinde uzun süren ihmal edilmiş varis sorunu yatmaktadır. Tedavi edilmemiş Varis hastalarının tümünde olmasa da önemli bir kısmında bacakta yaralar çıkmaktadır. Ø Varis Ülser yaralarında tedavide kullanılabilecek bir seçenek de ‘’Skleroterapi ‘’ veya ‘’ Köpük Tedavisi ‘’ seçeneklerden birisidir. Ø Temelde bu yaraların çevresindeki damarların çıkartılması veya bağlanması tedavi için uygulanan seçeneklerden biridir.

Ø Şimdi çapı 3 mm üzerinde olan yetmezlik gösteren varis damarlarına köpük tedavisi uygulandığında olumlu sonuçlar almaktayız. Ø En son yapılan bir çalışmada bu konudaki 10 yıllık sonuçlar yayınlandı. Ø 3% sodium tetradecyl sulphate maddesi kullanılmış. Ülkemizde bu madde yok biz onun yerine Avrupa’da kullanılan AETHOXYSKLEROL maddesi kullanıyoruz. Daha etkili olduğunu söyleyebilirim. Ø 336 hasta köpük tedavisi ile 6 hafta içerisinde %21, İkinci 6.haftada % 46,1 oranında yaralarda tam iyileşme sağlanmıştır. Ø Şimdi rakamların detayına inelim. Toplam iyileşme oranı %67,1 gibi yüksek bir değerdir. Ø Yaraların tedavi edilmesi güçtür. 12 haftada %61 oranı çok başarılıdır. Ø 12 hafta da zaman olarak kısa sayılabilir. Ø Bu yaraların iyileşmesi aylar alabilmektedir. Ø Tedavi için sabırla temel tedavi şartlarına uymak gerekir. Ø Önce yaraların oluşumuna izin vermemeliyiz. Ø Varis zamanında tedavi etmeliyiz. Ø Eğer varis yarası varsa ayrıntılı bir ultrason ile temeldeki yetmezlik damarları saptanmalı ona göre bir tedavi planlanmalıdır. Ø Altta yatan neden tedavi edildikten sonra ülser yarasının çevresindeki yetmezlik gösteren damarlara

köpük tedavisi yapılması ve uzun süreli kompresyon tedavisi uygulanmalıdır.

The effects of foam sclerotherapy on ulcer healing: a single-centre prospective study. Cuffolo G, Hardy E, Perkins J, Hands LJ. Ann R Coll Surg Engl. 2019 Jan 3:1-5.


Özlü Sözler