LAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

 LAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sizlere bu yazıda unuttuğumuz bir sebzeyi anlatacağım.

Uzun süre ayak yaraları ile mücadele etmek zor. Hastalarımdan birisinin ısrarı üzerine ben de LAHANA ve ayak yaraları üzerine bir araştırma yaptım. 

Ayak yarlaarında uygulanabilecek başka bir bal karışımını da ilerleyen günlerde sizin ile paylaşacağım. 

Bulduklarımı paylaşacağım.  Başta söylemeliyim ayak yaraları özellikle Şeker ve Buerger hastalarındaki yaraların tedavisi zor. Bilinen yara enfeksiyonlarında başta antibiyotik olmak üzere diğer tedavileri çöpe atmak doğru olmaz. Burada söyleyeceğim tek şey biraz sonra aktaracaklarımın bu tedavilere ek olarak uygulanabileceğidir. 

Eğer yaranızda kültür ile mikrop üremişse bunu kullanmanız doğru olmaz. 

Bu tedavi mikro üremeyen ve çapı küçük başlangıç yaralarını iyileşmesini hızlandırabilir. 

Bu yaralar bazen kontrolden çıktığında ve ayakta kemiklere ulaşıp osteomyelit yaptığından kesmekten başka bir çare kalmıyor. 

Ama daha önemlisi bu sebzeyi anlatırken daha önce bilmediğimiz bazı bilgileri aktaracağım. Bunlar pek bilinen şeyler değil…

Lahana suyu kilo vermek, hazımsızlık ve detoks için uygun bir sebze bunlar bildiklerimiz. 

Lahana aslında dünya da 1950’li yıllarda popülarize olmuş. Neden çünkü ‘’Lahana Çorbası ‘’ diyeti ile Amerikalılar hızla zayıflamışlar. Sadece ve sadece lahana çorbası içiyorsunuz. Başta her şey yolunda gitmiş ama her gün çorbadan insanlar bıkmış. Lahanadan sonra da hızla kilo almışlar. 

LAHANA, Cruciferous, Brassica Turpgiller ya da Lahangailler familyasından bir üyesidir. 

Bir başka ilginç konuda bu gurubun ağa babası Brassica Oleracea altı sebzenin üretilmesine sebep olmuş. Vahşi Hardal Otu

Bunlar Lahana, Brüksel Lahanası, Brokoli, Karnabahar, Kohlrabi (alabaş) Kale bitkisi nasıl süper değil mi? Bazıları bu grubun içerisine turpu da katıyor. Bu tartışmayı botanikçilere bırakalım.

Biz lahanaya dönelim. 

  1. KANSER: İçinde bulunan  SULFORAFAN maddesi ve lahananın kardeşlerinin kanser konusundaki önemli etkisinin sebebidir. Sulforafan histone deacetylase (HDAC) enzimin kanser hücrelerinde bozuyor bu da kanser hücrelerinin GELİŞİMİNİ engelliyor. İkinci bulunan madde APIGENİN bu madde de kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor. Kırmızılahanadaki ANTOKANIN kanser hücrelerini öldürüyor, büyümesini engelliyor ve yeni tümör gelişimini de bozuyor. Farelerde bu etkiler test ediliyor. Kanser türlerinde ayrıca kalın barsak, prostat ve malign melanom türlerinde de başarılı sonuçlar alınmış. 

  2. KALP DAMAR HASTALIKLARI: Flavanoid- Polifenol zengini bu sebzeler Antioksidan özellikleri ile kalp damar hastalıkları riskini düşürdükleri biliniyor.

  3. BARSAK SAĞLIĞI: Lahana ve benzerleri özellikle liften zengin olduklarından kabızlık için birebirdir. Ayrıca bazı zararlı maddelerin dışkı ile atılımını kolaylaştırır. Barsaklarda oluşturduğu fermente ve asidik ortam ile sindirimi kolaylaştırıyor. Yara iyileştirici özellikleri nedeni ile Peptik Ülseri olanlarda tedaviye yanıt vermeyenlerde kullanılabilecek bir seçenek olarak hayvanlarda bolca test edilmiş.

Buraya kadar hemen hemen bildiğimiz şeyler sadece bir tekrar yaptık.

Benim asıl üzerinde duracağım şey özellikle damar tıkanıklığına bağlı ayak yaralarında ki rolü nedir? Onun üzerinde durmak istiyorum. Şeker hastaları ve Buerger Hastalarında ortaya çıkan bazen de çok korkutucu hale dönüşen yaralar çok zor iyileşiyor.

Önce lahana bu yaralar için nasıl kullanılıyor.

1.İki bardak su tencerede kaynatılıyor. Kaynamaya başladıktan sonra ateşten alınıyor.

2. Ilımaya başlayan suyun içine küçük ve ince parçalar hakinde kesilmiş lahana yaprakları (küçük bir lahananın dörtte biri) atılıyor. 5 dakika kadar bekleniyor.

3. Sargı bezi (1-2 adet) alınarak ılık lahana suyu emdiriliyor. Bir kenara koyuluyor.

4.Ayakta yara olan bölgeye ılık suda yumuşamış küçük lahana parçaları koyuluyor. 

5.Lahana parçalarının üzeri suyu emen sargı bezi ile sarılıyor. 

6.Som olarak alüminyum folyo ile yara kapatılıyor.

2-4 saat içinde bölge kurumadan açılıp yara bölgesi ılık su ile temizleniyor.

Ardından batikon ile yarayı temizleyerek önerilen merhem ya da maddeler ile yarayı bildiğiniz gibi pansuman yapınız.

Peki, LAHANA sadece yaralar için mi? Bu şekilde kullanılıyor. Hayır!

Bu tür kullanım diz ve diğer eklem bölgelerindeki romatizma ağrıları içinde kullanıldığını gördüm.

Bu konuda yapılan araştırmalarda Lahanada bulunan Lysophosphatidic acid (LPA) maddesinin yara iyileşmesinde fibroblast hücrelerini ve hücre dışı matriksi arttırdığı bu şekilde hem ciltteki yaraları hem de barsak sistemindeki ülser yaralarını iyileştirdiği görülmüş. Bu madde eğer mevsiminde Lahana bulamazsanız tercih edebileceğiniz Kırmızı Lahanada da fazla miktarda bulunuyor. Burada ağızdan alındığında etkisinin pankreas enzimleri ile arttığı görüldüğünden hazırladığınız suyun içine piyasada hazımsızlık için satılan Pankroflat adlı meşhur ilaçtan bir tane atıp eritebilirsiniz. 

Bizim bahsettiğimiz çitteki yaralarda ise yapılan çalışmada 2 cm çapından küçük yaralarda uygulanmış. Bunu farelerde yapmışlar. İnsan üzerinde bir çalışma yok. Zavallı farelerin cildinde yara oluşturarak bunu denemişler.  

Unutmayın bu tedavi tek başına bir şey ifade ettiği kanıtlanmış değil.

Bunu uygulamak isterseniz diğer ilaçları ve normal pansuman da devam etmek zorundasınız. 

Sağlıcakla kalın…

 


Özlü Sözler