İLK VARİS AMELİYATI

İLK VARİS AMELİYATI

1890 yılında Alman Friedrich Trendelenburg bacaktaki yüzeyel ana toplar damar olan Büyük Safen venin bağlanması ameliyatını yapmıştır. Büyük safen ve derin ana toplar damara dökülmeden önceki bölümünde bulunan ana kapakçık ve onun yetmezliği varis oluşumdaki ana faktördür.Trendelenburg bu kapakçığın damarın bağlanması ile birlikte devre dışı kalacağını ve sonuçta böylece daha aşağıda bulunan damarlarında genişlemesinin duracağını ileri sürmüştür. Bu temel düşünce hala geçerli ve doğrudur. İşin ilginç yanı Trendelenburg bu ameliyatı o kadar hızlı yapmaktaydı ki anesteziye bile gerek duymamaktaydı. O gerek duymamış ama bir de hastaya sormak gerekir değil mi? 20 YY ile birlikte varis cerrahisi ameliyatlar açısından zenginleşmeye başladı. Keller (1905) venöz stripping (sıyırma) işlemini bir varis damarının bir bölümünde damarı aşağıdan ve yukarıdan bağlayarak gerçekleştirdi.

 

1906 yılında C.H. Mayo varis damarlarının dışarında açık cerrahi ileçıkaırlmasını reported his technique

of external stripping (Figure 1903 yılında W. Babcock varis damarının içine sert bir tel sokularak çıkartılması işlemini ( endoluminal stripping) başlattı. Bu işlem klasik cerrahi olarak uzun süre gündemde kaldı.

 

VARİSLİ DAMAR NASIL ÇIKARILIR?

 

Myers 1947 yılında daha yumuşak ve kıvrılabilir bir stripper kullanmaya başladı. Böylece fazla kesi yapmaya gerek kalmadı.

 

1989 yılına kadar bu teknik tek başına tüm uygulamalarda kullanıldı. 1989’da ise yeni gelişmeler olacaktı.


Özlü Sözler