FINDIK VE FAYDALARI

FINDIK VE FAYDALARI

Sadece fındık değil diğer kabuklu kuru yemişlerde sağlığa yaralı. Burada daha çok genel ve damar hastalıklarına yönelik bilgileri paylaşacağım.

Önce bir uyarı Fıstık allerjisi olanlarda veya benzer gıdalara alerjik olanlarda dikkatli olunmalıdır. 

Sırası ile;

 1. Fındık ile yapılan çalışmalar ve sonuçları

 2. Fındık etki mekanizmaları.

 3. Ne kadar fındık kullanmalıyız.

Günümüzde en çok öldüren hastalık ‘’ Kalp Damar Hastalıkları’’ bu hastalık grubunun kötü beslenme ile ilgisi olduğu saptandığından beri çalışmalar daha çok hastalığın önlenmesi veya en azından ölümcül sonuçlarından korunulması üzerine yoğunlaşmıştır.

Bu çerçevede diyet ve diyet içerikleri ile ilgi çalışmalar da gündeme gelmiştir. Fındık ve kabuklu kuru yemişlerin tüketimi konusu ise bundan yaklaşık 27 yıl önce yayınlanan bir araştırma ile başlamıştır (1).  31 208 kişide yapılan çalışmada; haftada bir kez fındık tüketenler ile haftada 4 kez fındık tüketenler karşılaştırıldığında daha az kalp krizi geçirdikleri görülmüştür. 

Hemen ardından fındık tüketimin kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu etkileri de raporlanmıştır (2).

21 454 sağlık personeli üzerinde yapılan ve 2002 yılında yayınlanan çalışamada fındık tüketimin ani ölüm riskini haftada iki kez fındık tüketenlerde azalttığı bilgisi özellikle sağlık personelini ilgilendirdiği için dikkat çekmiştir (3).

Yine hemşirelerde ve kadınlarda yapılan çalışmaların analizinde Ölümcül olmayan kalp krizi oranı % 37 ve ani ölüm riski % 7 oranında azladığı görülmüştür (16).

Fındık kullananların uzun dönemli takip edildiği yine kadınalrda yapılan çalışmalarda haftada beş veya daha fazla fındık tüketenlerde Kalp Damar Hastalığı riski % 14-20 arasında azaldığı görülmüştür. (19).

Tüm bu çalışmalar genel bir topluluğun diyetine müdahake etmeden sadece takip edilmeleri prensibine dayanmaktadır. Bu konuda gelen olumlu veriler üzerine bu sefer hastalara belli dozlarda fındık verilerek uzun dönemde takip edilmeleri üzerine dayanan yani çalışmalar planlanmıştır. 15 gram ceviz, 7,5 gram fındık, 7,5 gram badem (toplam 30 gram) verilen 7447 erkek hasta izlenmiştir. Bu hastalar ayrıca Akdeniz Tipi diyet izlemişlerdir. Ortalama 4.8 yıl izlenen fındık grubunda ani ölüm, kalp krizi ve felç sıklığı % 28 oranında azalmıştır.

FINDIK VE KABUKLU KURUYEMİİŞERİN ETKİSİ NASIL OLUR?

 • Kandaki lipid yağ oranlarını düşürür.

 • Antiokasidan etkisi vardır.

 • Oksidatif stresi azaltır.

 • Damar sertliğine sebeb olan İltahabi Reaksiyonu azaltır.

 • Damarın iç kısmını döşeyen endotel tabakasının bozukluğunu düzeltir. 

Kalp Damar Hastalıklarını önlemenin yanında bu hastalıkların temelinde önemli bir risk faktörü olan Metabolik Sendromu engellediği ve Tip II Şeker Hastalığını engellediği de saptanmıştır. 

Bilinen bir özellik de yaşlılarda görme kaybına enden olan Makular Dejenerasyonu azalttığıdır. Kanser riskini de azalttığı yönünde yayınlar bulunmaktadır.

 

Peki ne kadar fındık yemeliyiz?

Önerilen günde 30 gram (bir avuç) önerilmektedir.

Yapılan çalışmalarda haftalık tüketim miktarı 150 gram olarak belirlenmiştir.

Benim öenrim günde 1o adet fındık, beş adet fıstık ve beş adet badem tüketilmesidir. 


 

KAYNAKLAR

 1. A possible protective effect of nut consumption on risk of coronary heart disease. The Adventist Health Study. Fraser GESabaté JBeeson WLStrahan TM. Arch Intern Med. 1992 Jul;152(7):1416-24.

 2. Effects of walnuts on serum lipid levels blood pressure in normal men. Sabaté J, Fraser GE, Burke K, Knutsen SF, Bennett H, Lindsted KD. N Engl J Med. 1993 Mar 4;328(9):603-7.

 3. Nut consumption decreased risk of sudden cardiac death in the Physicians' Health Study. Albert CM, Gaziano JM, Willett WC, Manson JE.  Arch Intern Med. 2002 Jun 24;162(12):1382-7.

 4. 21

 5. Benefits of the Mediterranean Diet: Insights From the PREDIMED Study.

Martínez-González MA, Salas-Salvadó J, Estruch R, Corella D, Fitó M, Ros E; PREDIMEDINVESTIGATORS. Prog Cardiovasc Dis. 2015 Jul-Aug;58(1):50-60. 

 1.  

 


 


Özlü Sözler