ELMA SİRKESİ FAYDALARI

ELMA SİRKESİ FAYDALARI

Elma sirkesinin faydalarını yaza yaza bitiremiyoruz.

 

Gerçekte elimizde kanıtlanmış etkiler var mı?

 

İşte burada size bu konudaki bilimsel verileri aktarmaya çalışacağım.

 

Kanıtlanmış etkiler neler?

 

1.Kan şekerini düzenliyor.

 

Nasıl yapıyor. İnsülin etkinliğini arttırıyor. Kan şekerinizde büyük oynamalar olmuyor. Eğer elma sirkesini fazla alırsanız o zaman kan şekerini düşürüyor. Doz konusuna birazdan geleceğiz.

 

2. Sindirime yardımcı. Asidik. Midedeki pepsin enziminin etkinliğini arttırıyor. Hazmı kolaylaştırıyor.

 

Ülseriniz varsa dikkat.

 

 

 

3. Zayıflatıyor.

 

Evet doğru ama sandığınız kadar değil. Günde 1-2 kaşık elma sirkesi kullandığınızda. 3 ayda 1,7- 1,2 kg kayıp sağlanmış.

 

 

 

Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Kondo T, Kishi M, Fushimi T, Ugajin S, Kaga T. Biosci Biotechnol Biochem. 2009 Aug;73(8):1837-43

 

4. Doygunluk sağlıyor.

 

Bu etki 12 kişilik bir çalışmada gösterilmiş. Yani güvenilirliği biraz düşük.

 

Eur J Clin Nutr. 2005 Sep;59(9):983-8. Vinegar supplementation lowers glucose insulin responses increases satiety after a bread meal in healthy subjects.

 

 

 

5. Enfeksiyonlara karşı etkili;

 

Hipokrat’tan bugüne bu etkisi biliniyor. Özellikle cilt enfeksiyonlarında en önemlisi mantar enfeksiyonlarında etkili olduğu biliniyor. Cinsel organlardaki mantar enfeksiyonlarında kullanılmış ve yararı görülmüş. Akne: sivilce konusunda öneriliyor. Burada dikkat etmemiz gereken bir konu var. Fazla ve yüksek dozda kullanılırsa cilt hücrelerine zarar veriyor. Ciltte hücre kaybı gösterilmiş.

 

 

 

Kanser, kolesterol, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon üzerindeki etkileri sadece hayvan deneylerine dayanıyor. İnsanlar üzerinde yapılmış bir çalışma yok.

 

Kalp hastalığı konusunda ise dolaylı bir etki var. Salatalarında elma sirkesi kullanan kadınlarda kalp hastalığı düşük bulunmuş. Bunu tek başına elma sirkesine bağlamak da oldukça zor olacaktır.

 

 

 

Ne kadar kullanalım? Doz?

 

 

 

Günde 1-2 çorba kaşığı bir bardak su ile karıştırıp kullanılabilir.

 

Genelde yemeklerden önce ya da sonra öneriliyor.

 

Gece yatmadan içerseniz sabah kan şekeriniz düşük çıkabilir.

 

UYARILAR

 

1. Mutlaka su ile birlikte alınmalı.

 

Asidik olduğu için dişlere ve özellikle diş minelerine zarar verebilir. Su ile içseniz bile mutlaka dişleriniz korumak için ağzınızı su ile çalkalayın.

 

2. Eğer bu dozdan fazla kullanmaya başlarsanız. Önce potasyum düzeylerinde düşme olabilir.

 

3. Çok kullanılırsa uzun dönemde osteoporoz kemik erimesine neden olabilir.

 

4. Bir diğer önemli uyarıda asidik olduğundan ülseri, gastriti ve reflüsü olanlarda şikayetlerin artmasına neden olabilir. Bu kişilerde dikkatli olmalı.

 

 

 

İşin özeti eğer salata tüketiyorsanız koyduğunuz sirke özellikle elma sirkesini tercih ederseniz sizin için yeterli ve yararlı olabilir.

 

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Prof.Dr. Serdar Akgün.

 

 

 

kalp doktoru, kalp doktoru serdar akgün, bypass serdar akgün, serdar akgün, damar tıkanıklığı, serdar akgün damar tıkanıklığı bitkisle tedavi, serdar akgün damar tıkanıklığı, serdar akgün varis, serdar akgün bypass, serdar akgün byapss, serdar akgün koroner bypass, serdar akgün kalp damar cerrahisi, serdar akgün kalp damar, bypass serdar akgün, kalp damar serdar akgün, kalp damar cerrahisi serdar akgün, varis serdar akgün, serdar akgün kalp doktoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<script data-ad-client="ca-pub-9787883317751675" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

 

 

 


Özlü Sözler