DAMAR TIKANIKLIĞINDA KAN TETKİKLERİ

DAMAR TIKANIKLIĞINDA KAN TETKİKLERİ

DAMAR TIKANIKLIĞINDA KAN TETKİKLERİ

Damar tıkanıklığında kan tetkikleri denilince aklımıza Kolesterol ve Trigliserid gelir.

Bunların dışında da hem kalp hastalığını hem de riskini belirlemek için çok bilinmeyen ve fazla kullanılmayan çok sayıda tetkik vardır.  Bunlardan bazıları klinikte kullanılırken bazıları da kullanılmamaktadır.

Gelin isterseniz bu tetkikleri bir gözden geçirelim.

Bu tetkikler:

1.HOMOSİSTEİN

2.LİPOPROTEİN-A

3.Hs-CRP

4.Hs-TROPONIN

5.nt-PROBNP

6.SELENYUM

7.FOLAT

8.THIAMINE B1 VE B12

9.VİTAMİN D VE KALSİYUM

 

1.HOMOSİSTEİN

Homosistein; diyetteki proteinler ile alınan ve bir esansiyel aminoasit olan metionin metabolizması sırasında oluşan bir başka aminoasittir. Homosistein düzeyinin yüksekliği kalp damar tıkanıklığı, bacak damar tıkanıklığı ve felç ile yakından ilgilidir Diyet ve damar tıkanıklığı arasındaki ilişkiyi kuran önemli bir maddedir 5-15 μmol/L normal olarak kabul edilmesine karşın 12 gibi çok düşük değerlerde bile damar tıkanıklığı ve pıhtı arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun içinde hem damardan ilaç hem de diyet ile ilgili önerilerde bulunulabilir.

2.LİPOPROTEİN-A

Lipoprotein A kandaki yağ moleküllerinden birisidir.  İçerisinde Apolipopretin A bulunur.

Özellikle aile da kalp damar tıkanıklığı ve felç öyküsü olanlarda normale göre 7 kata kadar yüksek bulunmuştur. Aileden gelen genetik bir yükseklik olduğu bilinmektedir. Normal değer 50 mg/dl altında olmalıdır. Yüksek olan kişilerde Kalp Damar Tıkanıklığı ve felç geçirme riski yükselmektedir. Kolesterol ilaçlarında son çıkanlar bu hastalar için kullanılmaktadır. Genetik olduğundan bunu düşürmek için ilaç dışında bir seçenek görünmemektedir. En azından şimdilik.

Liporprotein A1 ve B’de buna paralel olarak bakılması gereken tetkiklerdendir. İkisinin tek başına yüksekliğinin yanında oranları da önem taşımaktadır.

3.Hs-CRP

C Reaktif Protein vücudumuzda bir iltihap göstergesidir. Bunun daha yüksek duyarlılığı olana da hs-CRP adı verilir. Bu test önceden bir kriz geçirmiş, balo stent olmuş veya bypass geçirmiş olan kişilerde olanlarda gelecekteki riski belirlemek açısından önemlidir. Damar tıkanıklığı da bir tür iltihabi reaksiyon kabul edildiğinden bunun damar sertliği ile olan ilişkisi düşünülerek önerilmiştir.

4.Hs-TROPONIN

Troponin T ve I kalp krizi şüphesi olanlarda teşhisin koyulmasında kullanılır. Bunlarda çok daha duyarlı olan hs-Troponin T şikâyeti olan ama kriz geçirip geçirmediği şüpheli olan kişilerde teşhis koyulmasında etkilidir. Kişiler kalp kasının yeterli düzeyde kanlanıp kanlanmadığını ve tıkanıklığın krize dönüşüp dönüşmediğini saptar.

5.nt-PROBNP

Kalp yetmezliğin belirlenmesinde kullanılan brain natriütetik peptid B çok hassas olup kalbin zor çalışmasına bağlı alarak yine kalpten salgılananan bir hormondur. Bu test de günümüzde kullanılmaktadır.

6.SELENYUM

Selenyum düzeyi düşük olanlarda damar tıkanıklığı daha sık görülmektedir. Buna karşın selenyum düzeyleri normal veya yüksek olanlarda daha az görülmektedir. Bu nedenlerden bakılması uygun olur.

Bir sonraki grup ise B vitamini ailesinin kahramanlarıdır.

7.FOLAT

Kansızlıkta önemli olan folat damar tıkanıklığı için de önemlidir. Folat düzeylerinin normal olması gerekmektedir. Düşük olduğundan riskten korunmak için yükseltilmelidir.

8.THIAMINE B1 VE B12

İkisi de kalp kasını kasılmadınsa ve damar tıkanıklığında önemlidir. Bu nedenlerden dolayı eksik olmaması gerekir.

9.VİTAMİN D VE KALSİYUM

Kalsiyum kalp kasının kasılmasında en önemli stratejik maddedir. Bu yüzden kalsiyum ve Vitamin D düzeyine de bakılmalıdır.

 

 

 

  1.  

 

1.Ganguly P, Alam SF. Role of homocysteine in the development of cardiovascular disease. Nutr J. 2015 Jan 10;14:6. doi: 10.1186/1475-2891-14-6.2.                                                                                                                        2.Djuric D, Jakovljevic V, Zivkovic V, Srejovic I.Homocysteine and homocysteine-related compounds: an overview of the roles in the pathology of the cardiovascular and nervous systems. Can J Physiol Pharmacol. 2018 Oct;96(10):991-1003.

3.Waldeyer C, Makarova N, Zeller T, Schnabel RB, Brunner FJ, Jørgensen T, Linneberg A, Niiranen T, Salomaa V, Jousilahti P, Yarnell J, Ferrario MM, Veronesi G, Brambilla P, Signorini SG, Iacoviello L, Costanzo S, Giampaoli S, Palmieri L, Meisinger C, Thorand B, Kee F, Koenig W, Ojeda F, Kontto J, Landmesser U, Kuulasmaa K, Blankenberg S. Lipoprotein(a) the risk of cardiovascular disease in the European population: results from the BiomarCaRE consortium. Eur Heart J. 2017 Aug 21;38(32):2490-2498

 

4.Tsimikas S.  A Test in Context: Lipoprotein(a): Diagnosis, Prognosis, Controversies, Emerging Therapies. J Am Coll Cardiol. 2017 Feb 14;69(6):692-711.

5.Elkind MS, Tai W, Coates K, Paik MC, Sacco RL. High-sensitivity C-reactive protein, lipoprotein-associated phospholipase A2, outcome after ischemic stroke. Arch Intern Med. 2006;166:2073–80. 

6.Danesh J, Wheeler JG, Hirschfield GM, Eda S, Eiriksdottir G, Rumley A, et al. C-reactive protein other circulating markers of inflammation in the prediction of coronary heart disease. N Engl J Med. 2004;350:1387–97. 

7.Rusnak J, Fastner C, Behnes M, Mashayekhi K, Borggrefe M, Akin I. Biomarkers in Stable Coronary Artery Disease. Curr Pharm Biotechnol. 2017;18(6):456-471.

 

 

8.Bargnoux AS, Kuster N, Patrier L, Dupuy AM, Tachon G, Maurice F, Badaoui B, Chalabi L, Badiou S, Deleuze S, Leray-Moragues H, Morena M, Canaud B, Cristol JP. Cardiovascular risk stratification in hemodialysis patients in the era of highly sensitive troponins: should we choose between hs-troponin I and hs-troponin T? Clin Chem Lab Med. 2016 Apr;54(4):673-82.

 

 

 

 

 

9.Dietl A, Stark K, Zimmermann ME, Meisinger C, Schunkert H, Birner C, Maier LS, Peters A, Heid IM, Luchner A. NT-proBNP Predicts Cardiovascular Death in the General Population Independent of Left Ventricular Mass Function: Insights from a Large Population-Based Study with Long-Term Follow-Up. PLoS One. 2016 Oct 6;11(10):e0164060.

 

10.Manea MM, Comsa M, Minca A, Dragos D, Popa C.  Brain-heart axis--Review Article. J Med Life. 2015 Jul-Sep;8(3):266-71.

 

11.Li Y, Huang T, Zheng Y, Muka T, Troup J, Hu FB. Folic Acid Supplementation the Risk of Cardiovascular Diseases: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Heart Assoc. 2016 Aug 15;5(8):e003768. 

 

12.A review of the effect of diet on cardiovascular calcification.

Nicoll R, Howard JM, Henein MY.Int J Mol Sci. 2015 Apr 21;16(4):8861-83

 

13.Stanhewicz AE, Kenney WL.Role of folic acid in nitric oxide bioavailability vascular endothelial function. Nutr Rev. 2017 Jan;75(1):61-70

 

14.Mahalle N, Kulkarni MV, Garg MK, Naik SS Vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia as correlates of cardiovascular risk factors in Indian subjects with coronary artery disease. J Cardiol. 2013 Apr;61(4):289-94

 

15.Pravenec M, Kozich V, Krijt J, Sokolová J, Zídek V, Landa V, Simáková M, Mlejnek P, Silhavy J, Oliyarnyk O, Kazdová L, Kurtz TW. Folate deficiency is associated with oxidative stress, increased blood pressure, insulin resistance in spontaneously hypertensive rats.  Am J Hypertens. 2013 Jan;26(1):135-40.

16.Zhang X, Liu C, Guo J, Song Y. Selenium status and cardiovascular diseases: meta-analysis of prospective observational studies randomized controlled trials. Eur J Clin Nutr. 2016 Feb;70(2):162-9. 

17.Selenium Homeostasis Clustering of Cardiovascular Risk Factors: A Systematic Review. Gharipour M, Sadeghi M, Behmanesh M, Salehi M, Nezafati P, Gharpour A. Acta Biomed. 2017 Oct 23;88(3):263-270.

Schwingshackl L, Boeing H, Stelmach-Mardas M, Gottschald M, Dietrich S, Hoffmann G, Chaimani A. Dietary Supplements and Risk of Cause-Specific Death, Cardiovascular Disease, Cancer: A Systematic Review Meta-Analysis of Primary Prevention Trials. Adv Nutr. 2017 Jan 17;8(1):27-39.

 

18.Qin B, Xun P, Jacobs DR Jr, Zhu N, Daviglus ML, Reis JP, Steffen LM, Van Horn L, Sidney S, He K Intake of niacin, folate, vitamin B-6, and vitamin B-12 through young adulthood cognitive function in midlife: the Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA) study. Am J Clin Nutr. 2017 Oct;106(4):1032-1040. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar sözcükler:

damar tıkanıklığı

damar tıkanıklığı tetkikler

damar tıkanıklığı belirtileri

damar tıkanıklığı ne iyi gelir

damar tıkanıklığına ne iyi gelir

damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır

damar tıkanıklığı olan ne yememeli

damar tıkanıklığı neden olur

damar tıkanıklığı hangi testle anlaşılır

damar tıkanıklığı nasıl açılır

damar tıkanıklığını açan bitkiler

damar tıkanıklığı bitkisel tedavi

damar tıkanıklığı teşhis

 

 

 

 


Özlü Sözler