BAŞ AĞRISINI GEÇİREN NOKTALAR

BAŞ AĞRISINI GEÇİREN NOKTALAR

Baş ağrısı çoğunluğun yakındığı temel ağrılardan birisidir. Belki arkasından karın ağrısı gelebilir. Migren de sık görüldüğünden önemli bir yakınmadır.

Şimdi size ilaç kullanmadan önce bu ağrıyı kesebilmeniz için akupuntur noktalarını göstereceğim.

Bu noktalara çok sert ya da çok hafif olmayacak şekilde orta şiddette basmalısınız. Eğer geçmez ise basıncı biraz arttırıp, tekrarlamalısınız.

Bunlardan birisi mutlaka ağrınız kesecektir ya da en azından ilaç almanıza gerek kalmayacak şekilde hafifletecektir.

Aklınızda bulundurmanız gereken nokta; ağrını altında yatan bir neden varsa tekrarlıyacağıdır.  Bu nedenden dolayı tekrarlayan ağrılara dikkat. Doktora görünmeniz gereklidir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİREN NOKTALAR

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

  1. HEGU NOKTASI

Baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasındaki bölge HEGU diye adlandırılan bölgedir. Bir başka ismi ise ‘’ Joining Valley’’ ‘’birleşen vadi’’ noktası bence güze bir tanımlama olmuş. Enfiye noktası da diyebilirsiniz. Önce sol ve sonra sağ elinizde uygulayınız. Ağrı kesilse bile gün içinde bir kaç kez aynı işlemi tekrar ediniz.

  1. ÜÇÜNCÜ GÖZ NOKTASI

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

Bu tahmin edebileceğiniz gibi iki kaş arasında bulunur. Bu nokta başağrısının yanında depresyon , kronik yorgunluk ve stres için de kullanılabilir. Bu  noktaya 1 dakika kadar basmak ve aralıklı olarak tekrarlamak gerekir.

3. ŞAKAK NOKTASI

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

Kaşlarıınızın hemen yanındaki Tong Zi Liao  noktası olarak bilinir. Migren ve göz yorgunluğu için kullanılır. İşaret parmağınız ile önce tek sonra iki taraflı işaret parmağınız ile ovalayınız. Bu sık kullanılan bir yöntemdir.

 

4. BİLİNÇ KAPILARI NOKTASI

‘’Gates of Consciousness’’ orjinali ya da Feng-Chi noktası ben böyle tercüme ettim. Ensede kafatası kemiğinizin bittiği bölgede orta hattın iki cm yanıdır. İki elinizi kullanrak başparmaklarınız ile bu bölgelere bir dakika kadar basıp bırakınız. 

 

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

Bu şekilde de uygulayabilirsiniz.

5.CENNET SÜTUNU

Önceki Bilinç Kapıları noktasından yaklaşık 3 cm kadar dışında yerlan bir noktadır. Baş ya da işaret parmağınız ile bu noktaya önce tek taraflı sonra da iki taraflı bir dakika kadar basınız.

 

 

 

 

 

 

 

6.TAPINAK =KULAK ÜSTÜ BÖLGESİ

Kulağınızın 2 cm kadar üstünde bulnan bölgeye küçük daireler çizerek işaret parmağınız ile ovalayınız. Bu bölgede yakınalrda başka noktalarda olduğundan Bu noktadan başlayarak giderek büyüyen daireler çizerek kulağınıza kadar ulaşınız.

 

 

 

7. BÜYÜK KONAK NOKTASI

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

Ensenizde orta hatta  tam kemiğin bittiği bölgededir. Başparmağınız ile 1-2 dakika basınız. 

Bu nokta başağrısı, boğaz ağrısı ve burun kanamaları için kullanılır.

 

 

 

8 .OMUZ BÖLGESİ

Shoulder well ‘’OMUZ İYİLİK’’ bölgesi omzunuzun arkasında ensenizin omuz bölgesi ile birleştiği yerin hemen altındadır. Baş ve orta parmağınızın ikisini de kullanarak bu bölgeye bir dakika kadar basınız. Ardından ovalayınız..

Baş boyun ve omuz bölgesindeki kasların spazmına bağlı ağrıları geçirmekte oldukça etkilidir.

 

 

 

 

 

 

9. GÜZEL KOKU BÖLGESİ

Orjinali welcome fragrance diye biliniyor. Burnunuzun iki yanında yaklaşık 1 cm uzağındaki bu bölgelere 1 dakika işaret parmağınız ile hafif çok sert olmayacak şekilde basınız ve ovalayınız

.

 

 

 

 

 

10. PARLAK IŞIKLAR BÖLGESİ

Göz çukurunuzun iç bölgesidir. İşaret parmaklarınızı her iki tarafa aralıklı olarak birer dakika basınız. Başağrısının yanında göz yorgunluğu ve allerji içinde kullanılır.

 

 

11. BÜYÜK TELAŞ NOKTASI

Big Rushining Noktası ile bulunur bunu tercüme etmek gerekirse ‘’büyük telaş noktası’’ 

Ayağınızın baş ve ikinci parmağının birleşim yerini 1cm kadar üzerindedir. 

Baş parmağınız ile 1 dakika basıp bırakınız. Baş ağrısı, göz yorgunluğu ve bacak krampları için kullanılır.

 

 

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

 

 

 

 

 

 

12. YONG-QUAN NOKTASI

14 Pressure Points to Get Rid of Annoying Aches All Over Your Body

Yong-Quan Noktası ayağınızın altında 2.ve 3. parmak birleşim yerini 2 cm kadar altındadır. Parmağınız ile bu noktaya basıp bir dakika kadar tutunuz.

13. P6 NOKTASI

Pericardium 6 olarak adlandırılan bu nokta daha çok çarpıntı için kullanılmasına karşın bazen başağrısı içinde kullanılır. El bileğinizin 2-3 cm kadar yukarısındaki noktadır. Bu notaya işaret parmağınız ile 1 dakika kadar basınız. Bu sırada derin ve yavaş bir şekilde nefes almalısınız. Bunun çarpıntıda etkili olduğunun altını çizelim.

14. EL ORTASI: AVUÇ İÇİ

Avuç içinin tam orta noktasına veya 1 cm kadar altına baş parmağınız ile 1 dakika kadar basınız.

Bir yöntemde benden benden olsun. Son teknik ise iki elimizi beynimizin iki lobunu üstten kapatacak şekilde başınızın tam üstüne koymanız. Bunun kafanıZdaki düşünceleri durdurmak için bazı hint yogileri tarafından önerildiğini duydum.

Umarım kullanırsınız ve faydalı olur.

 


Özlü Sözler